Kapat

Engelliler için tasarlanmış harika bir yemek arkadaşı ile tanışın

Anasayfa
Teknoloji Engelliler için tasarlanmış harika bir yemek arkadaşı ile tanışın

Hayatın en büyük zorluğunu yaşayan ve bütün vücut fonksiyonlarını kullanamayan engelliler için özel olarak tasarlanmış yemek yemelerinde kendilerine arkadaşlık edebilecek robot ” OBİ “.

Kol hareketlerini kaybeden engellilerin en büyük yaşadığı sorunlardan birisi yemek yemek olarak görülür. Bazen çıldırma noktasına kadar gelinen bu zahmetli işlerde OBİ ( robotik kol ) yemek yemenize yardımcı olabilir. Özellikle ALS ve Serebral Palsi gibi hastalıklardan muzdarip olan insanlar için küçük de olsa özgürlük alanı sunan masaüstü robotudur.

 

OBİ, kaselerden oluşan ayrılmış bölümleri ve yemek ulaşımını sağlayan robotik kola sahip olmasının yanı sıra alt ve kol kısmında iki düğmeye sahiptir. Bir düğme, Obi’ye farklı bir yiyecek seçmesini söylerken diğeri, kullanıcının ağzına yiyecek getirmek için komut verir.

Servis kolu, bir öğünün başlangıcında elle konumlandırılır, böylece kullanan kişi bir kaşık yemek istediği her seferinde hangi noktaya döneceğini bilir ve tekrar tekrar ayarlamak mecburiyetinde kalınmaz. Engelli bireyler artık yemeklerini kaşıkla beslenmek zorunda kalmadan aileleriyle aynı anda yemek yiyerek keyfini çıkarabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir