Kapat

Et Tüketirken Bulaşan Bu Hastalık Ölüme Kadar Götürüyor

Anasayfa
Sağlık Et Tüketirken Bulaşan Bu Hastalık Ölüme Kadar Götürüyor

Son günlerde gündemden düşmeyen, et tüketiminin beraberinde rastlanılan şarbon hastalığı et severleri korkutmuş durumda. Peki Şarbon nedir? Nerelerde bulunur? Korunma yolları nelerdir?

Şarbon Nedir?

Şarbon, Türkiye’de son dönemlerde ehemmiyetli hale gelmiş, korunulmadığı taktirde ölümcül boyutlara ulaşabilen riskli bir hastalıktır. Latince adı: Bacillus anthracis adlı bakteri nedeniyle oluşmaktadır. Bulaşıcılığının yanısıra otobur hayvanlarda -sığır, beygir, koyun- ortaya çıkar.

Şarbon’un Bulaşma Yolları Nelerdir?

Şarbon’un bir çok bulaşma yöntemi vardır;

  1. Şarbon’a sahip ölen hayvanın merada bırakılması.
  2. Yırtıcı kuşlar ve hayvanlar tarafından parçalanması.
  3. Kan emici sinekler.
  4. Şarbon’lu hayvana temas edilmesi/etinin tüketilmesi.

 

 

Doğal şartlar göz önünde bulundurulduğunda sıcak kanlı hayvanlarda çok yaygın olarak görülmektedir. Bu hastalığa en çok sığır familyası duyarlıdır. En yüksek yakalanma potansiyeline, hayvanlarla uğraşan köylüler, veterinerler ve dericiler sahiptir. Kurban Bayramı‘nda neredeyse insanları et tüketmeye korkar haline getiren Şarbon, insanlara doğrudan hayvanlarla temastan veya hayvan ürünleinden geçmekte. Şayet mikroorganizma insanlara deriden girerse, kara çıban denilen bir durumu meydana getirir.

Şarbon’dan Korunma Yolları Nelerdir?

Şarbon’un şu anda korunma iğnesi bulunmaktadır. Gönlünüzü rahat tutabilirsiniz. Eğer şarbonlu bir hayvana denk gelinirse; önce hayvan öldürülmeli, sonrasında ceseti yakılmalı veya gömüldüğü yer kireçle kaplanmalıdır. Çukurun derin olması önem arz etmektedir. Çünkü çukur derin olmaz ise, yüzeyde bulundan solucan ve böcekler bu bakterileri yeniden toprak yüzeyine çıkartabilirler. Hayvanların otlandığı alan yakılmalı, gübreler ve hayvan artıkları da yakılmalıdır. Günlük içtiğimiz pastörize sütler 15 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra içilmeli. Bahçe düzenleme hobisine sahip iseniz biçme işlemlerini gerçekleştirirken eldiven kullanmaya dikkat edin. Çok sevdiğiniz bitkilere gübreleme yaparken solunum yolundan bulaşmaması için maske ile tedbirinizi alın. Sakın ama sakın çiğ ete önlem almadan çıplak elle dokunmayınız.

 

 

Deri Şarbonu Belirtileri

  1. Oluşmuş yaralarınızın etrafında ödem görülmesi.
  2. Sık sık kaşınma (boyun, yüz, eller ve kollarda kaşıntıya sebep verecek küçük kabarcıklar).
  3. Kara çıban şeklinde seyreden cilt yaralarının tespiti.
  4. Boğa ve yakınlarında bulunan lenf bezlerinde şişme meydana gelmesi.

Akciğer Şarbonu Nedir?

Şarbonlu hayvanlarda, toz ve kılların solunumu ile tehlikeli hâl alır ve “Akciğer Şarbonu” adı verilen hastalığın ortaya çıkmasına öncülük eder. İlk öncelikle ani bir titremenin ardından insan vücudu aniden yükselen ateşle 40-41 derecelere ulaşır. Şiddetli kusma en belirgin belirtilerinden bir tanesidir. Nabız hissedilmeyecek hale gelir ve hızlanmaya başlar. En kötüsü ise 2-3 günde sporu taşıyan insanı öldürür. Soluk alıp vermede güçlük, yorgunluk, bitkinlik diğer belirtilerinden sadece birkaçıdır.

Şarbon tehtidi ile karşı karşıya kaldığınızı anladığınız anda lütfen yetkili mercilere haber verin ve gerekli önlemleri almak için vakit kaybetmeyiniz. Erken teşhiste hastanın iyileşme şansı varken ileri safhalarda bunun kurtuluş şansı yoktur. Fast-food tüketirken seçici olun. Sokak arası olarak tabir edilen mekanlarda “çok ucuz” olsa dahi yemek yemeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir