Kapat

Karşınızdaki Kişiyi En Kolay Yoldan İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler

Anasayfa
Yaşam Karşınızdaki Kişiyi En Kolay Yoldan İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler
ikna 777x400 - Karşınızdaki Kişiyi En Kolay Yoldan İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler

İkna, insan hayatında sürekli olarak kullanılan ve yanlış ile doğru şeklinde ayrılan bir kabiliyettir. Eğer yaptırmak istediğiniz bir işi karşınızdaki kişiye empoze etmek amacıyla türlü yöntemler ile girişimde bulunursanız başarılı olma ihtimaliniz yüksek. Tek sorun doğru kelimeler ve doğru analiz yapmaktır. Gündelik hayatın dışında ikna kabiliyeti olan insanlar genellikle iş hayatında yüksek pozisyonlarda yer almaktadır. İşte karşınızdaki kişiyi en kolay yoldan ikna etme yöntemleri;

Kötülemek: İstemediğiniz bir seçeneği karşınızdaki kişiye kötüleyerek sunun, sunduğunuz deliller eğer onaylanacak cinste ise bu kişinin sizin istediğiniz seçeneği kabul etmemesinin şnası yoktur. Diğer adıda ters psikoloji.

Sürekli Konuşmak: Karşınızdaki kişiye düşünme fırsatı vermeden sürekli konuşmak yani “dırdır etmek” iknanın temel kurallarından biri. Fakat aradaki ince çizgiye dikkat etmek gerekir bilakis karşınızdaki kişiye kötü izlenim bırakabilirsiniz.

para 300x200 - Karşınızdaki Kişiyi En Kolay Yoldan İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler

 

Olasılık ve tekrarlama: Başarılı bir konuşmacı asla konuşmasında olasılıklara yer vermez.  Mesele bunlar; “yani”, “bildiğiniz üzere” gibi basit ama etkisiz kelimeler. Karşınızdaki insanlara konuşma yaptığınız sırada çok düşündüğünüzü belli ederseniz konuşmanızın ikna seviyesi bir o kadar azalır.

Göz göze: Kesintisiz olarak bir kişinin gözüne doğrudan baktığınızda karşınızdaki kişiye rahatsızlık etkisi doğurabilir. İşte buradaki en önemli detay doğru kelimeleri ve ikna etmeniz gereken konunun bahsi geçerken karşınızdaki ile göz temasını korumak. Bu durum sizin güçlü duruşunuzu resmedecektir.

Beden Dili: Gündelik hayatta beden dilinin birçok yararı mevcut. Otoriterinizi sarsmayacak kullanımları uygularsanız başarılı olma ihtimaliniz yüksek.

Empati Kurmak: Empati, karşınızdaki kişinin nasıl düşündüğünü, nelerden hoşlandığını, nelerden hoşlanmadığını anlamanın anahtarıdır. Karşınızdaki kişi ile aynı düşüncelere sahip olduğunuzu hissettirmek ikna kabiliyetinizi geliştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir