Kapat

Kış Aylarının Korkulu Rüyası: Sinüzit

Anasayfa
Sağlık Kış Aylarının Korkulu Rüyası: Sinüzit

Kış aylarının gelmesi üzerine Sinüzit hastalığıda kendini göstermeye başladı. İnsanların en çok korktuğu hastalıklardan birisi, fakat devasıda bulunuyor. Bu basit hastalığın önüne şayet erkenden geçilirse atlatılması da bir o kadar kolay oluyor.

İlk önce halsizlik ve burun tıkanıklığı ile seyreden sinüzit kısa zamanda nefes alma zorluğunu da beraberinde getiriyor. İş ve gündelik hayatı derinden etkileyen bir hastalık olarak kayıta geçmiştir. Ortaya çıkma sebebi ise sinüs örtü dokusunun iltihaplanması. Vücudun kendini savunmasını bir nevi engelliyor.

 

Sinüzit Olduğumu Nasıl Anlarım? Belirtileri Neler?

İnsanlar, bu vaziyetin soğuktan olduğunu zannetse de aslında durum farklı. Evinizde yer alan kalorifer veya UFO tipi ısıtıcılar yüzünden evin içindeki havanın kuruması sinüzitin başlamasına neden oluyor. Akut sinüzite yakalanmış kişiler;

Yeşil, sarı burun akıntısı
Nefen almada zorluk (burun tıkanıklığı)
Göz çevresinde ağrılar.
Yüzünüze bir şey fırlatılmış gibi basınç hissiyatı.
Sevgilinizi sizden uzaklaştıracak ağız kokusu.

Kronik sinüzit aralarından en kötüsüdür;

Yaklaşık üç ay boyunca devam eder. Bunun yanısıra migren ve geniz akıntısı hastalığı daha elim hale getirir. Koku duyumunun kaybolması ve sürekli artan öksürük dahil.

Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüziti geçirmek için öncelikle antibiyotik tedavisine başlanmalı bunun için kendi doktorunuzdan detaylı bilgiler alabilirsiniz. Solunum yollarınızı açmak için burun spreyi kullanmak önemlidir. Bunun dışında sinüzit iken sigara kullanımı hastalığı daha kötü hale getirmenize olanak sağlayacaktır. Temiz su ile hazırladığınız tuzlu-karbonatlı sular ile burnunuzu temizleyebilirsiniz. Son olarak dinlenmenize dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir