Kapat

Paranızı İdare Edemeyip Ay Sonunda Meteliksiz mi Kalıyorsunuz?

Anasayfa
Yaşam Paranızı İdare Edemeyip Ay Sonunda Meteliksiz mi Kalıyorsunuz?

Para biriktirmek acı gelebilir. Cebinizdeki 5 kuruşu bile unutmayanlardansanız vereceğimiz basit birkaç tüyo ile bu durumdan yavaş yavaş kurtulabilir, ay sonu geldiğinde halen cebinizde para kaldığını gönül rahatlığıyla görebilirsiniz.

Kumbara Kullanımı

Kumbara kullanımı biraz eskidi desek yeridir ama paranızın banka hesabınızda durmasından iyidir. Çünkü banka hesabınızda her an miktarı görebilirken kumbarada bu miktar belli olmuyor ve ay sonunda sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kumbara almak için para harcamayın bunu evinizin bir köşesinde bulunan kavanoz ile de yapabilirsiniz.

Sigara&Alkol’ün Cep Yakması

Tirkayilerin cebindeki paralarının uçup gitmesinin sebeplerinden en büyüğü neredeyse kötü alışkanlık. Günlük sigaraya 10TL verdiğinizi farzedersek 30×10= 300TL cebinizden çıkıyor! Yıllığa vurduğumuzda neler olacağını siz tahmin edin. Eğer bırakamıyorsanız azaltmayı deneyebilirsiniz. Göreceksiniz hem sağlığınız hem de cebiniz rahata kavuşacak.

Borç Batağı

Para biriktirmenin gaddar düşmanı borçlar.. Sürekli yeni şey alıp hayatınıza renk kattığınızı düşünürken ay sonunda borcunuzu nasıl ödeyeceğinizi dert ederek kendinizi daha da yıpratıyorsunuz. İşinize çok az yarayacak veya gereksiz şeyleri almaktan derhal kurtulmalısınız. Borçlarınızı tam ödediğinizde para biriktirmek artık sizin için daha kolay olacaktır.

İş Yerinizde Yemekler Ücretliyse

Bir insanın temel gereksinimlerinden bir tanesi kesinlikle yemek yemek. Önce dışarıda yemeğe ne kadar para ayırdığınızı hesap edin. Eğer gerçekten cebinizi yakıyorsa evden götürmeyi alışkanlık haline getirin. Evde maksimum 5TL’ye hazırlayabileceğiniz yemeğe dışarıda 15-20TL gibi rakamlar ödemek sizi aşırı zorlar.

Suyu ve Elektriği Doğru Kullanın

Işıklar, elektronik aletler, dakikalarca akıtılan sular maalesef faturanızın kabarmasını sağlayan etkenlerden. Özellikle kış aylarında doğalgaz fiyatları malum, ısıtıcı kullanıyorsanız; cihazın derecesini biraz azaltmayı deneyin. Lavabo karşısında traş olurken suyu gereksiz yere akıtmak buna dahil.

Yatırım Hesabı & Faiz

Bunları uyguladığınızda cebinizde hatrı sayılacak derecede para kalıyorsa kendinize bir yatırım hesabı açın veya paranızı faize yatırın. Uzun soluklu yatırımlarda cebinizden çıkanın katlarını birkaç ay sonra çekebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir