Kapat

Reklam Kurulu, IP TV Yayıncılarına Yönelik İnceleme Başlattı

Anasayfa
İnternet Reklam Kurulu, IP TV Yayıncılarına Yönelik İnceleme Başlattı

Reklam Kurulu, belli bir lisansa sahip olmadan digital televizyon platformları tarafından ücret karşılığında şifresiz lig maçları, sinema, belgesel, haber kanallarını IP TV adıyla belli üyelik ve ücretler karşılığında izlemeyi taahhüt eden firmalara yönelik inceleme başlatacağını duyurmuştur. 

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, “Reklam Kurulu’nca, RTÜK‘ten yayın lisansı, platform işletme izni, ilgili platformlardan yayın izni olmadan yapılan sözleşmesiz yayınların yasal olmadığı gerekçesiyle, bu doğrultuda tanıtım yapan firmalar hakkında inceleme başlatılmıştır” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu platformların yasal olmayan yollarla şifresiz biçimde izlenilmesi, şifreli kanalların abone dışında kullanılması, izinsiz toplu gösterim sağlanması ve bundan haksız kazanç elde edilmesi durumu haksız rekabete yol açmaktadır.

Diğer taraftan, tüketicilere vaat edilen kanalların açılmaması, özellikle maç yayınlarının verilmemesi, sürekli donma sorunu yaşanması, bağlantı kurulamaması, tüketicinin yıllık ücret ödemesine rağmen söz konusu hizmetten faydalanamaması gibi sebeplerle birçok tüketicinin mağdur edildiği görülmektedir.

 

 

Ne tür cezalar uygulanacak ?

Bu doğrultuda, tüketicilere internet üzerinden ulusal platformların ve kanallarının yayınlarını mevzuata aykırı olarak pazarlayan ve usulsüz abonelik tesis eden bir firma hakkında Reklam Kurulu’nun 277. sayılı toplantısında 69.086.-TL idari para ve yayın durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

‘Şifresiz, sınırsız, kesintisiz’ vaadiyle yayın yapan IP TV’lerden yayınları izinsiz ileten, usulüne uygun olmadan abonelik yapan ve bunun reklamını yapanlar hakkında Reklam Kurulu inceleme görevini yürütmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak : CnnTürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir