Kapat

Safra Kesenizde Taş Meydana Gelirse Kanser Kaçınılmaz Oluyor

Anasayfa
Sağlık Safra Kesenizde Taş Meydana Gelirse Kanser Kaçınılmaz Oluyor
safrakesesi - Safra Kesenizde Taş Meydana Gelirse Kanser Kaçınılmaz Oluyor

Genel Cerrahi Uzmanı’ndan hayati tehlikelerin farkındalığına varılması için açıklama geldi.  Konya Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Onur Cumbul, safra kesesinde ortaya çıkan taşlara erken müdahale edilmez ise kanser riskinin kaçınılmaz olacağını belirtti.

Op. Dr Onur Cumbul, öncelikle safra kesesinde taş ortaya çıkan hastaları incelemiş ve her 100 hastadan birinde kesinlikle kanser vakasının meydana geldiğini vurguluyor. Özellikle taşın hızlı bir şekilde büyümesi kanseri tetikleyen ana etkenlerden. Şayet yapılan kontrollerinizde safra kesesi taşı görülürse derhal ameliyat olmanız öneriliyor. Genel Cerrahi bölümünün en önemli hastalıkları arasında başı çeken safra kesesi taşı önem arz ediyor.

sinuzit 300x169 - Safra Kesenizde Taş Meydana Gelirse Kanser Kaçınılmaz Oluyor

 

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi, karaciğere yapışık şekilde durmaktadır. Karaciğerin ürettiği safra sıvısını depolar ve bu sıvıyı kanal sayesinde on iki parmak bağırsağına aktarır.

Onur Cumbul sözlerine şöyle devam ediyor;

“Safra kesesi hastalıklarından en sık görüleni ise, safra kesesi taşlarıdır. Sıklıkla bunlar rastlantısal olarak başka bir şikayeti nedeniyle hastaya yapılmış olan ultrason, MR ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle saptanarak kliniğimize hastalar başvurur. Onun harici bazı belirli semptomlara yol açabilmektedir. Bunlar da karın ağrısı, bulantı, kusma, şişkinlik, sırt ağrısı gibi şikayetlerdir. Daha ciddi komplikasyonlar ise safra kesesindeki taşın, safra kanalının ağzına oturması ya da kanalın içine düşerek kanalı tıkamasına bağlı olarak safra kesesinin iltihabı, safra yollarının iltihabı, pankreas bezinin iltihabı ve daha ileri safhalarda safra kesesinin delinmesine yol açabilmektedir. Bu tarz vakalarda mutlaka ameliyat gerekmektedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir