Kapat

Whatsapp Üzerinden Yapılan Dolandırıcılığa Dikkat

Anasayfa
Güvenlik Whatsapp Üzerinden Yapılan Dolandırıcılığa Dikkat

Sahibinden.com üzerinden bir eşyanızı satıyorsanız ve size yabancı numara ile whatsappdan mesaj atıyorsa bilin ki dolandırıcıların takibindesiniz …

İhtiyacınız olmayan ikinci el ürününüzü sahibinden.com’dan satıyorsunuz ve alıcı gelmesini beklediğiniz zamanlarda gerek ilandaki telefon numaranızdan gerek site üzerinden gelebilecek mesajlara bakarak cevap veriyorsunuz. İşte herşey buraya kadar normal, fakat satın almak isteyen dolandırıcılar whatsapp üzerinden iletişime geçiyor.

Sizinle iletişime geçmeye çalışan +1(909)403-0527 olan numarada ilk gönderdiği mesaj ;

Hello. I saw your advert on sahibinden. I am interested in the the Phone. Hope it’s still available for sale ?

Türkçe Karşılığı;

Merhaba. sahibinden ilanınızı gördüm. Ben ürününüzle ilgileniyorum. Umarım hala satılıktır?

Devam eden mesajlarda kendisini İncirlik’te çalışan deniz subayı olduğunu Batı Afrika şubesinde ( Nijerya ) Coca-Cola firmasında çalışan kuzeni için almayı düşündüğünü size ürün fiyatı ve kargo ücretini gösteren sembolik bir rakam teklifi sunuyor. Tabi bu yazışmalara baktığınızda ihtiyacınız olan tutarı ve özellikle kargo bedelini kendisinin karşıladığını gördüğünüzde bir dolandırıcı olmadığına inansanız da devam eden yazışmalarda sizden isim,ıban ve email adresi isteyerek ürünü gönderdikten sonra parayı göndereceğine dair bir sonuç çıkarıyor olacak.

Dolandırıcılıkta birçok yöntem ile insanların paralarını alarak büyük mağduriyete yol açan kişilerin bu tür oyunlarına gelmemenizi ve kendinizi koruyabileceğiniz yöntemlerden taviz vermemenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

GÜVENLİ TİCARET NASIL YAPILIR?

  • Mutlaka bilinen sitelerden ticaret yapın.
  • Sitelerin GET ( Güvenli Elektronik Ticaret ) sistemlerini kullanmanız faydanıza olabilir. ( Detayları ilgili sitelerden öğrenebilirsiniz.)
  • Alışverişi whatsapp veya mesaj gibi iletişim kanallarını tercih etmemeye çalışın.
  • Kalabalığın olduğu yerler ( AVM,Cadde,Kafe ve Banka şuberleri gibi ) sizi güvende tutacaktır.
  • Hiçbir şekilde ön ödeme yapmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir